Święto Książki dla Dzieci

W dniu 28 marca 2019 roku Gminną Bibliotekę Publiczną w Stanisławowie odwiedziły dzieci z klasy "O"D. Okazją do spotkania był Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej, który zaczęto obchodzić od 1967 roku - w dzień urodzin H.Ch. Andersena. W Polsce tworzenie literatury dla dzieci  zapoczątkowała Klementyna z Tańskich Hoffmanowa na początku XIX wieku. Autorem pierwszych wierszy dla dzieci był Stanisław Jachowicz. Druga połowa XIX wieku i początek XX wieku przyniosły rozwój młodzieżowej powieści historycznej, podrózniczoprzygodowej, naukowofantastycznej. Pisali wtedy dla dzieci i młodzieży A. Dygasiński, Z. Urbanowska, W. Przyborowski. Pod wpływem autorów zachodnich, takich jak J. Verne rozwinęła sie powieść przygodowa i fantastyczna. Znane i czytywane do dziś są wiersze M. Konopnickiej, a wzorem powieści młodziezowej jest w "W pustyni i w puszczy" H. Sienkiewicza wydane w 1911 roku.

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat pracy bibliotekarza, zapoznały się z katalogiem kartkowym i komputerowym, przeszły pierwszą próbę wypożyczania książek przy pomocy elektronicznej karty bibliotecznej oraz zwiedziły bibliotekę. Chętnie wysłuchały wiersza "Pan kotek był chory" S. Jachowicza i kilku utworów M. Konopnickiej. Następnie dla porównania języka literackiego kierownik biblioteki przyczytała opowiadanie o przygodach małej małpki - "Ciekawski George w bibliotece" oraz zaprezentowała najciekawsze książki dla najmłodszych czytelników. Zachęcała dzieci do odwiedzenia biblioteki wraz z rodzicami.